Aptarkime naujas galimybes jums
Norite pasikonsultuoti ar turite papildomų klausimų? Susisiekite jums patogiu būdu jau šiandien.
Rezervuoti laiką+370 5 2 780 400
info@ba.lt
Vienas iš dešimties suaugusių asmenų Lietuvoje susiduria su skolų našta. Pagal Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) duomenis, kasmet juridinių asmenų skolos valstybei siekia po kelis šimtus milijonų eurų.
Tokiame kontekste skolų valdymas ir išieškojimas tampa vis aktualesne tema, o efektyvumas šioje vietoje be pažangių technologinių sprendimų jau kurį laiką neįsivaizduojamas, padedantis valdyti dinamiškas procedūras.
Lietuvoje centralizuotai skolas išieškoti padeda Piniginių lėšų apribojimų informacinė sistema (PLAIS). Ją sukūrė bei prižiūri Registrų centras, kurio duomenimis, vidutiniškai per metus yra išieškoma apie 300 mln. eurų skolų, o iš viso iki praėjusių metų per PLAIS sistemą iš skolininkų buvo išieškota apie 2 mlrd. eurų.
PLAIS – tai automatizuota sistema, sudaranti sąlygas visoms institucijoms, turinčioms teisę priverstinai išieškoti skolas iš fizinių ir juridinių asmenų, vienodai pateikti nurodymus kredito, mokėjimų ir el. pinigų įstaigoms dėl pinigų nurašymo ar apribojimų ir užtikrinanti nurašymo nurodymų vykdymo eiliškumą, atsižvelgiant į šių nurodymų reikalavimų patenkinimo eilę. PLAIS sistema proporcingai paskirsto skolininko lėšas išieškojimą vykdančioms institucijoms.
Jei keli kreditoriai pateikia nurodymus tam pačiam skolininkui, kurio sąskaitoje (ar sąskaitose) nėra pakankamai lėšų visiems nurašymams atlikti, sistema pagal algoritmus proporcingai paskirsto turimas lėšas tarp visų kreditorių pagal jų pateiktus nurodymus.
PLAIS sutaupo daug laiko operatyviai stabdydama lėšų judėjimą skolininkų sąskaitose, išvengiant fizinio susirašinėjimo ar papildomų programų naudojimo, kaip būdavo anksčiau. Dėl to lėšų apribojimas ar nurašymas dažnai nebuvo atliekami laiku, o išieškojimo procesas galėdavo užtrukti 3 dienas ar ilgiau. Net po lėšų nurašymo sąskaitos ne visada buvo greitai atblokuojamos, todėl klientai dar kurį laiką negalėdavo naudotis savo pinigais.
Automatizavimas supaprastina skolų išieškojimo procesą, nes sumažina poreikį atlikti pasikartojančias užduotis žmonėms. Tai tiesiogiai lemia nuoseklų tolesnių veiksmų atlikimą ir žmogiškųjų klaidų sumažėjimą.
Apribojimo ir nurašymo nurodymų teikėjų nurodymai keliauja į PLAIS sistemą, tuomet per Lietuvos banko sistemą „LITAS-KART“ pateikiami kredito, mokėjimo ir el. pinigų įstaigoms. PLAIS procesuose per integracines sąsajas dalyvauja:
Antstoliai, Valstybinė mokesčių inspekcija prie Finansų ministerijos, Muitinės departamentas prie Finansų ministerijos, Valstybinio socialinio draudimo fondo valdyba prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, Lietuvos bankas ir kitos institucijos.
Teismai, valstybės įmonė Registrų centras ir Valstybinė mokesčių inspekcija prie Finansų ministerijos.
Bankai, kredito unijos, mokėjimo ir el. pinigų įstaigos – įstaigos (toliau – finansų įstaigos), kurios jau yra prisijungusios prie Lietuvos banko Debeto mokėjimo nurodymų kartotekų ir jų apdorojimo rezultatų informacijos apsikeitimo sistemos KART.
Pagal Lietuvos banko valdybos nutarimą, finansų įstaiga (adresuojamojo BIC turėtoja), kuri jungiasi prie „CENTROlink“ sistemos, sutartyje yra įpareigojama prisijungti prie KART, kad disponavimo ABIC turėtojo Lietuvos Respublikos rezidentų sąskaitose esančiomis piniginėmis lėšomis apribojimas arba jų priverstinis nurašymas teisės aktų nustatyta tvarka galėtų būti vykdomas per PLAIS.
Finansų įstaigoms, kurios jau yra prisijungusios prie „CENTROlink” sistemos arba kaip tik svarsto apie integraciją, būtų lengviau kartu prisijungti ir prie PLAIS, kadangi abi sistemos priklauso tai pačiai Lietuvos banko infrastruktūrai.
Trumpai apie „CENTROlink“ – tai Lietuvos banko sukurta ir valdoma mokėjimo sistema, suteikianti galimybę licencijuotiems mokėjimo paslaugų teikėjams – bankams, kredito unijoms, elektroninių pinigų ir mokėjimo įstaigoms savo klientams siūlyti atlikti mokėjimus eurais visoje ES per Bendrąją mokėjimų eurais erdvę (SEPA).
Prisijungimas prie šios Lietuvos banko mokėjimo sistemos suteikiamas tik aukštus kokybės ir atitikties standartus užtikrinančioms finansų įstaigoms, nuolat išsamiai vertinant jų veiklą, susijusias rizikas ir reputaciją. Todėl siekiant prisijungti prie „CENTROlink“ reikia kruopštaus pasiruošimo tiek leidimų išdavimo, tiek IT integravimo etapuose.
Galiausiai, PLAIS ir „CENTROlink“ integracija suteikia kredito įstaigoms dar daugiau galimybių optimizuoti savo operacijas bei gerinti paslaugų kokybę.
PLAIS vykdo stebėjimo, analizės, vertinimo ir informacijos mainų procesus. Nagrinėjant konkrečius pavyzdžius, PLAIS sistema:
Nurodymų teikėjų apribojimo ir nurašymo nurodymus gali priimti Lietuvoje veikiančios finansų įstaigos, kurios turi integruotą sąsają su PLAIS. Šiuo metu jungtį su PLAIS turi daugiau nei 100 šalies finansų įstaigų, prisijungusių prie KART.
Finansų įstaigos gautus nurodymus priima ir apdoroja darbo dienos valandomis (įprastas laikas – nuo 7 val. iki 16 val.).
Lietuvos finansų ekosistemoje PLAIS pasižymi esminiais privalumais, tokiais kaip:
Taip pat automatiškai veikianti informacinė sistema kuria vertę ir prie jos prisijungusioms finansų įstaigoms:
Apibendrinant, PLAIS ir „CENTROlink“ integracijos tampa būtinybe verslui, finansų sektoriuje siekiančiam atitikti tiek aukščiausius klientų aptarnavimo bei efektyvumo standartus, tiek Lietuvos ir Europos Sąjungos teisės aktų reikalavimus.
Ar esate pasiruošę sustiprinti savo klientams siūlomus sprendimus? Bendradarbiaukite su patyrusiais ekspertais ir užtikrinkite kokybės bei patikimumo rodiklius savo versle su PLAIS bei „CENTROlink“ integracijomis. Rezervuokite konsultacijos laiką jau šiandien!
Norite pasikonsultuoti ar turite papildomų klausimų? Susisiekite jums patogiu būdu jau šiandien.
Rezervuoti laiką+370 5 2 780 400
info@ba.lt
Baltic Amadeus tapo Advanced Tier AWS paslaugų partneriu, teikiančiu debesijos sprendimus verslui Baltijos šalyse ir Šiaurės Europoje.
Sužinokite, kodėl yra verta atlikti bandomąjį projektą (angl. Proof of Concept, POC) prieš pasirenkant norimą duomenų sandėlio sprendimą.
Skaitykite kibernetinio saugumo mokymų vadovą. Sužinokite, kokie informacijos saugumo mokymai geriausiai atitinka jūsų organizacijos poreikius.