Aptarkime naujas galimybes jums
Norite pasikonsultuoti ar turite papildomų klausimų? Susisiekite jums patogiu būdu jau šiandien.
Rezervuoti laiką+370 5 2 780 400
info@ba.lt
Kibernetiniai nusikaltėliai ne tik spartina įsilaužimų mąstą, bet ir tobulina naudojamas technologijas. Todėl vis daugiau organizacijų susidomi IT saugumo paslaugomis ir į savo IT strategijas įtraukia įsilaužimų testavimo iniciatyvas.
Neseniai paskelbtoje ataskaitoje, kurioje kalbama apie įsilaužimų testavimą, minima, jog net 92 % įmonių didina savo IT saugumo biudžetus, o 86 % organizacijų papildomai investuoja būtent į įsilaužimų testavimo veiklas.
Todėl šiame tinklaraščio įraše mūsų įsilaužimų testuotojas Rimantas Milieška pristato ir detaliai paaiškina, kas yra įsilaužimų testavimas, kodėl jis reikalingas, kokie pagrindiniai šios paslaugos privalumai ir apribojimai bei koks yra įsilaužimų testavimo paslaugos suteikimo procesas.
Įsilaužimų testavimas, dažnai vadinamas pentesting, penetration testing arba dar kitaip – etišku įsilaužimu, yra imituojama kibernetinė ataka. Jos metu siekiama nustatyti tam tikrų sistemų, programinės įrangos ar išeities kodų, vidaus, išorinio tinklo ar techninės įrangos pažeidžiamumą, kuriuo gali pasinaudoti piktavaliai įsilaužėliai.
Suteikiant įsilaužimų testavimo paslaugas, IT saugumo ekspertai atsiduria kibernetinių nusikaltėlių rolėje ir, pasitelkę pažangius įrankius, nustato naudojamos programinės įrangos, tinklo ar kitų infrastruktūros elementų pažeidžiamumą. Įsilaužimo testavimas apima įvairias sritis, tačiau paprastai įsilaužimų testuotojai tikrina viską pagal su klientu sutartą darbų apimtį – nuo prisijungimo prie sistemų iki tinklo sujungimo nustatymų – tokiu būdu išbandydami, kaip tam tikrose vietose yra atlaikomos kibernetinės atakos. Taip organizacijos yra supažindinamos apie silpnąsias vietas turėdamos galimybę sustiprinti savo apsaugą nuo kibernetinių grėsmių. Įsilaužimų testavimo iniciatyvos leidžia užbėgti įvykiams už akių ir sukuria sąlygas eliminuoti testavimo metu nustatytas saugumo spragas.
Beje, svarbu suprasti, kad kalbant apie įsilaužimo testavimo paslaugas, visos atrastos IT saugumo spragos nėra nesėkmė, verčiau – galimybė mokytis ir tobulėti bei sukurti dar tvirtesnę apsaugą nuolat kintančių kibernetinių grėsmių akivaizdoje.
Visų pirma, įsilaužimų testavimas yra labai svarbi bendro organizacijos IT saugumo dedamoji, kuri iš esmės gali prisidėti prie organizacijos verslo tęstinumo. O kiti šios paslaugos pranašumai yra šie:
Reguliariai atliekami įsilaužimų testavimai ir phishing atakų simuliacijos leidžia išlaikyti organizacijos kibernetinį atsparumą, atitiktį teisės aktų reikalavimams bei tvirtą pasirengimą kibernetinių iššūkių atveju.
Įsilaužimų testavimas įprastai aprėpia visapusišką organizacijos saugumo vertinimą – nuo tinklo infrastruktūros iki socialinės inžinerijos grėsmių. O pačios populiariausios įsilaužimų testavimo sritys yra šios:
Išmėgindamos skirtingus įsilaužimų testavimo tipus organizacijos gali atskleisti įvairių sričių pažeidžiamumus ir stiprinti apsaugą nuo besikeičiančių kibernetinių grėsmių.
Etiniai įsilaužėliai, dažnai dar pavadinami ethical hacker arba white-hat hacker, yra kvalifikuoti kibernetinio saugumo specialistai, kasdien vykdantys skirtingas kibernetines atakas. Priklausomai nuo poreikių ar organizacijos specifikos bei strategijos, etiniai įsilaužėliai gali būti tiek išoriniai bei nepriklausomi partneriai, tiek dirbti pačios organizacijos IT saugumo skyriuje.
Svarbu suprasti, kad priešingai nei piktybiniai programišiai, dar vadinami black-hat hackers, etiniai įsilaužėliai niekada nesinaudos sistemų pažeidžiamumu be leidimo taip siekdami asmeninės naudos ar piktavališkų ketinimų. Todėl vykdant įsilaužimo testavimo iniciatyvas, organizacijos į pagalbą pasitelkia tik etinius įsilaužėlius.
Atliekant įsilaužimų testavimą paprastai yra įgyvendinami šie esminiai etapai:
Įvykdžius visus įsilaužimų testavimo žingsnius, organizacijos įgyja vertingos informacijos apie taisytinas saugumo vietas, o remiantis tuo – priimti pagrįstus sprendimus kibernetinio saugumo užtikrinimui.
Įsilaužimų testavimo trukmė labai priklauso nuo iniciatyvos apimties bei sudėtingumo. Tam turi įtakos tiek pačios sistemos ar programinės įrangos kompleksiškumas, tiek testavimui prieinami ištekliai, tiek pačios organizacijos iškelti tikslai bei reikalavimai. Pavyzdžiui, mažesnės apimties aplikacijos įsilaužimų testavimas gali trukti vos kelias dienas, o sudėtingesnės, apimančios daug sudedamųjų taškų – ir iki kelių savaičių. Tačiau paprastai paslaugos suteikimo terminai pasiskirsto taip:
Viršuje pateikta įsilaužimų testavimo eiga užtikrina šių paslaugų proceso išsamumą ir veiksmingumą.
Įsilaužimų testavimo dažnumas paprastai priklauso nuo įvairių veiksnių kaip, pavyzdžiui, sektoriaus reguliacijos, IT infrastruktūros atnaujinimai, organizacijos saugumo rizikų toleravimo lygis ir pan. Ekspertai įsilaužimų testavimą rekomenduoja paversti higieniniu įpročiu ir jį atlikti ne rečiau kaip kartą metuose – tai leidžia užtikrinti atsparumą kibernetinėms grėsmėms. Kita vertus, susiklosčius tam tikroms aplinkybėms, pavyzdžiui, po reikšmingų tinklo infrastruktūros ar taikomųjų programų pakeitimų, įdiegus naujas saugos kontrolės priemones ar įvykus incidentui, įsilaužimų testavimą būtina atlikti nedelsiant.
Nors kiekvienai organizacijai įsilaužimų testavimas yra gyvybiškai svarbi paslauga, siekiant užtikrinti atsparumą kibernetinėms grėsmėms, vykdant įsilaužimų testavimo iniciatyvą, galima susidurti ir su iššūkiais. Vieni pagrindinių yra šie:
Atsižvelgdamos į išvardintus apribojimus organizacijos gali apsvarstyti galimybę taikyti papildomus įsilaužimų testavimo metodus ir tikslingai pasirinkti kibernetinio saugumo priemones.
Nors tiek pažeidžiamumo skenavimas, angliškai vadinamas vulnerability scanning, tiek įsilaužimų testavimas yra skirtos kibernetiniam atsparumui užtikrinti, tai dvi skirtingos paslaugos. Pažeidžiamumo skenavimas yra skirtas nustatyti galimus tinklo įrenginių ir programų trūkumus, kai įsilaužimų testavimas apima automatinį bandymą išnaudoti šiuos trūkumus.
Pažeidžiamumo skenavimas paprastai yra automatizuotas ir atliekamas į pagalbą pasitelkiant įvairius įrankius, tačiau neapima praktinių bandymų siekiant pasinaudoti saugumo spragomis. Įsilaužimų testuotojai rankiniu būdu patikrina automatinių įrankių atrastus pažeidžiamumus, kai tuo tarpu atliekant pažeidžiamumų skenavimą, įrenginiai automatiškai ir neretai klaidingai sužymi potencialias spragas. Pati įsilaužimų testavimo paslauga apima kompleksines dalis, net tokias kaip fizinės įrangos vertinimas ar bandymus gauti neteisėtą prieigą.
Nors abi paslaugos prisideda prie kibernetinio atsparumo didinimo, pažeidžiamumo skenavimas suteikia preliminarų vaizdą apie galimas saugumo spragas, kai tuo tarpu įsilaužimų testavimas leidžia ne tik nuodugniai įvertinti kibernetinį atsparumą, bet ir jį prasitestuoti realiomis sąlygomis.
Apibendrinant įsilaužimų testavimas padeda atskleisti esančius IT pažeidžiamumus ir suteikia galimybę organizacijoms stiprinti skaitmeninę saugą, o tai leidžia didinti kibernetinę atsparumą. Pasitelkdamos įsilaužimų testavimą bei eliminuodamos taisytinas saugumo vietas, organizacijos gali užtikrinti patikimą apsaugą nuo galimų kibernetinių grėsmių.
Norite aptarti savo verslo atvejį? Susisiekite su mūsų kibernetinio saugumo komanda ir gaukite visas reikiamas konsultacijas.
Norite pasikonsultuoti ar turite papildomų klausimų? Susisiekite jums patogiu būdu jau šiandien.
Rezervuoti laiką+370 5 2 780 400
info@ba.lt
Sužinokite daugiau apie PLAIS sistemą, kokią vertę PLAIS kuria prie jos prisijungusioms finansų įstaigoms bei bendrai finansų sektoriui. Skaitykite daugiau!
Baltic Amadeus tapo Advanced Tier AWS paslaugų partneriu, teikiančiu debesijos sprendimus verslui Baltijos šalyse ir Šiaurės Europoje.
Sužinokite, kodėl yra verta atlikti bandomąjį projektą (angl. Proof of Concept, POC) prieš pasirenkant norimą duomenų sandėlio sprendimą.