Sveiki atvykę į rytojų

2020 05 18 · 3 minutės

Atrodo, šiuo metu bene pusė pasaulio sėdi vienoje valtyje. Natūralu, kad staigiai pasikeitus gyvenimo kasdienybei ir susidūrus su iššūkiais, daugelį ištiko jei ne tiesiog šokas, tai tam tikri sunkumai. Vis dėlto dabar jau akivaizdu, kad visa ši patirtis padėjo mums greičiau pasiekti rytojų, apie kurį tiek kalbėjome.

Gyvenimas persikėlė į skaitmeninę erdvę, čia pradėjo aktyviau veikti ir verslas. Kaip parodė tyrimai po praėjusios finansinės krizės, geriausiai su ja susidoroti sekėsi tiems, kurie veikė greitai, transformavo savo verslą ir pritaikė jį pakitusiems vartotojų poreikiams. Inovacijos, operatyvumas ir sinergija padarė milžinišką įtaką įmonių augimui.

Pagalvokite, kas būtų, jei į tokią situaciją būtume patekę prieš dešimtmetį ar dvidešimtmetį, kai Lietuvoje dar praktiškai nebuvo net mobiliųjų telefonų? Dabar milijonai žmonių izoliuojasi, bet toliau dirba, mokosi, išlaiko ryšius su artimaisiais. Turime suprasti, kad pasikeitusios sąlygos lemia visiškai naujas galimybes, tad kyla natūralus klausimas – kaip gyvensime nuo šiol?

Namuose sako dirbantys efektyviau, planuojamos ir naujos pareigybės

Visas globalus pasaulis pamažu artėjo link minties apie darbuotojus, kuriems nereikia biurų. Tačiau turbūt niekas nesitikėjo, kad kone perdien tai taps realybe. Ir jei iš pradžių karantinas dar leido sudvejoti, tai kaip dirbsime dabar, neseniai atlikę darbuotojų apklausą pamatėme, kad beveik 40 proc. „Baltic Amadeus“ komandos norėtų ir toliau tęsti darbą nuotoliniu būdu. Maža to, 55 proc. darbuotojų nurodė namuose dirbantys efektyviau nei biure. Štai, pavyzdžiui, „Barclays“ bankas pranešė, kad jie jau svarsto apie naujas pareigybes, kurias atliekantiems žmonėms būtų sudarytos visos sąlygos dirbti tik nuotoliniu būdu. Taip ne tik taupomi kaštai (pavyzdžiui, biuro nuomai), bet ir užtikrinamas stabilumas ateityje, jei vėl kiltų nauja COVID-19 banga ar kita rizika. Savo ruožtu „Huawei“ pristatė sprendimą, kuris neleidžia aktyvuoti įėjimo į biurą kortelės tol, kol negauna informacijos apie darbuotojo kūno temperatūrą. Žinoma, daugeliui mūsų trūksta gyvo bendravimo, tačiau požiūris į nuotolinį darbą keičiasi iš esmės. Į pagalbą tuoj skuba ir įvairūs įrankiai bei sprendimai, kurie leidžia net ir šiuo metu padėti išlikti komandos dalimi. Tarkime, vaizdo konferencijų programa „Zoom“ sugebėjo dienos vartotojų skaičių padidinti nuo 10 iki 200 milijonų per tris mėnesius. Ir šis faktas mums padeda suprasti ne tik apie tokių įrankių reikalingumą, bet ir apie galimybes verslui. Technologijos tapo prieinamos visiems Taigi, dabartinė situacija ir turimi technologiniai įrankiai ar sistemos vos per vieną metų ketvirtį leidžia verslą išauginti net 20 kartų. Ir jei anksčiau buvo manoma, kad skaitmenizacija neva turėtų užsiimti tik didieji rinkos žaidėjai, tai dabar šių technologinių galimybių kaina pasidarė tokia maža, kad ji tikrai prieinama ir smulkiosioms ar vidutinėms įmonėms.

Technologijos tapo pasiekiamos visiems.

Kita vertus, didėja konkurencija. Ir Lietuvoje turėjome atvejų, kai vos per savaitę ar dvi atsidarė įmonės ar pradėtos teikti paslaugos tose srityse, kur iki tol veikė vos po vieną verslą. Stebėjome ir sinergiją. Tarkime, kai sumažėjo taksi klientų, vairuotojai pradėjo išvežioti prekes į namus. Vis dėlto neabejojama, kad padedančių užtikrinti gyvenimo kokybę namuose priemonių poreikis tik augs. Vartotojų įpročiai jau pasikeitė. Ir anksčiau pirkdavome internetu? Tačiau dabar į namus, atrodo, pristatoma viskas. Remiantis vienu tyrimu, 55 proc. kinų planuoja ir toliau naudotis elektroninių parduotuvių paslaugomis bei maisto produktus įsigyti internetu.

Prioritetas – saugumui

Pradėjus sparčiai plisti įvairioms programėlėms, sprendimams, kurie susiję ir su sveikata ar vietos duomenimis, padaugėjo saugumo ir patikimumo spragų. Jos yra nulemtos ir greitai priimamų sprendimų. Neseniai atliktas technologijų korporacijos „Microsoft“ tyrimas parodė, kad praktiškai nebuvo šalies, kuri nebūtų patyrusi bent vienos kibernetinės atakos, susijusios su COVID-19. Maža to, žemėlapis aiškina, kad aktyviausiai buvo pultos tos šalys, kur užsikrėtusiųjų skaičius – didžiausias. Sukčiai taikosi būtent į tą visuomenės dalį, kuri yra labiausiai emociškai paveikta. Greičiausiai kiekvienas girdėjome apie situacijas, kai bandoma išvilioti informaciją, įsiterpti į nuotoliniu būdu vykstančias konferencijas ar kitaip užvaldyti duomenis, platinamos melagingos naujienos.

Kaip atrodys kasdienybė po pandemijos?

Kalbėdami apie įmonių transformaciją šiuo metu, turime kalbėti ir apie skaitmenizacijos procesus. Labai svarbi ne tik vidinė įmonių motyvacija, bet ir vadovų požiūris, toliaregiškumas, nuolatinio augimo užtikrinimas. Įmonė turi gebėti ne tik pritaikyti tas technologijas, kurios labiausiai atitinka jų poreikius šiandien, bet jas nuolat atnaujinti. Situacija šioje srityje keičiasi labai greitai. Nuotolinis valdymas? Robotai, kurie atiduos prekes be jokio kontakto ar dezinfekuos gatves? Dronai, kurie skraidys virš miesto ir rodys, kur žmonės būriuojasi, nesilaiko karantino sąlygų? Ne tik automatizavimas, bet ir robotizavimas šiandien tampa aktualus. Papildomai pridėjus analitinį darbą, dirbtinį intelektą pamatysime, kad galimybės, iš tikrųjų, neribotos. Šiandien visi susitelkė. Atsirado tam tikra ekosistema, bendruomeniškumo jausmas. Verslai pradėjo bendrauti vienas su kitu, valdžia, visuomene, ieškoti sinergijos ir bendrų sprendimų. Su iššūkiais išmokome susidoroti greitai. Nebėra tokios didelės klaidų baimės. Perimkime šią patirtį ir kitose srityse. Nustebsite, kiek daug žmonių ir įmonių viduje gali puikiai generuoti naujas idėjas, įgyvendinti ir palaikyti inovacijas. Nebijokite eksperimentuoti. Veiks naujos idėjos ar ne, nebėra taip svarbu. Dabar svarbu greitis ir tai, kad problemų sprendimai rinkoje atsirastų kuo greičiau. Nenustokite veikti ir bandyti – tai ir bus jūsų sėkmės garantas naujoje šiandienoje.