Debesų kompiuterija – kas tai ir kokią naudą gali gauti verslas?

2021 11 18 · 5 minutės

Debesų kompiuteriją (angl. cloud computing), arba trumpiau tiesiog debesija, smulkioms ir vidutinio dydžio įmonėms padeda užtikrinti IT sistemų lankstumą, saugumą ir prieinamumą. Nepaisant to, kai kurie verslai vis dar nėra atradę visų debesų kompiuterijos teikiamų galimybių. Dažniausiai tai lemia paprasčiausias žinių trūkumas ir viso potencialo suvokimas. Norime, kad tai neužkirstų jums kelio išnaudoti debesijos teikiamus privalumus verslui, todėl kviečiame susipažinti su šia technologija iš arčiau.  

Kas yra debesų kompiuterija?

Paprasčiau tariant, debesų kompiuterija yra kompiuterinių paslaugų, įskaitant serverius, saugyklas, duomenų bazes, tinklų kūrimą, programinę įrangą ir pan., teikimas internetu. Paprastai tokiu atveju mokama tik už naudojamas debesijos paslaugas, todėl galima sumažinti veiklos sąnaudas, efektyviau valdyti infrastruktūrą ir pasikeitus verslo poreikiams paprastai koreguoti naudojamų paslaugų apimtį išvengiant didelių investicijų.  

Debesų kompiuterijos nauda verslui

Debesija leidžia įmonėms veikti praktiškai iš bet kurios vietos ir tai daryti efektyviau, o klientus aptarnauti visame pasaulyje. Plačiau aptarkime pagrindinius debesų kompiuterijos versle privalumus.

Mažesnės išlaidos  

Debesija leidžia išvengti išlaidų, susijusių su infrastruktūrinės ir programinės įrangos pirkimu. Paprastai jas sudaro serveriai (tarnybinės stotys), visą parą naudojama elektra energijai ir vėsinimui, IT ekspertai infrastruktūros valdymui. Debesų kompiuterija leidžia keisti fiksuotas išlaidas į kintamas ir mokėti už IT tik tada, kai jomis naudojamasi. Be to, dėl lankstumo užsakant paslaugas, kintamos išlaidos yra daug mažesnės nei tuomet, kai reikalingos didelės vienkartinės investicijos.    

Didelis greitis

Dauguma debesų kompiuterijos paslaugas galima užsakyti savitarnos būdu, kada tik prireikia. Vos keliais pelės paspaudimais galite aktyvuoti paslaugas bet kuriame pasaulio duomenų centre, nuo vienos paslaugos pabandymui iki didelių resursų. Tai suteikia įmonėms daug lankstumo ir sumažina poreikį planuoti pajėgumus iš anksto.

Judrumas

Debesija suteikia lengvą prieigą prie įvairių technologijų, kad galėtumėte greičiau diegti naujoves ir sukurti beveik viską, ką tik įmanoma įsivaizduoti. Galite greitai pakeisti išteklius, kai jų reikia – nuo infrastruktūros paslaugų, tokių kaip skaičiavimas, saugykla ir duomenų bazės iki daiktų interneto (angl. Internet of Things – IoT), mašininio mokymosi, duomenų ežerų (angl. data lakes) bei analizės ir dar daugiau.  

Technologines paslaugas galite įdiegti per kelias minutes ir nuo idėjos iki jos įgyvendinimo pereiti greičiau nei bet kada anksčiau.  

Lankstumas  

Naudojantis debesų kompiuterija, jums nereikės per daug iš anksto teikti išteklių, kad ateityje galėtumėte atlaikyti verslo aktyvumo pikus. Vietoj to apsirūpinate ištekliais, kurių jums iš tikrųjų reikia. Galite padidinti arba sumažinti šiuos išteklius, kad iš karto padidintumėte arba sumažintumėte pajėgumus, pasikeitus verslo poreikiams.  

Produktyvumas  

Naudojant savo vietinius duomenų centrus paprastai reikia patiems įdiegti aparatinę įrangą, prižiūrėti programinę įrangą ir atlikti kitus daug laiko užimančius IT valdymo darbus. Debesija pašalina daugelio šių užduočių poreikį, todėl IT komandos gali sutelkti savo dėmesį į svarbesnių verslo tikslų siekimą.  

Saugumas  

Debesijos paslaugos siūlo pažangiausias technologijas ir plačias konfigūravimo galimybes, kurios leistų užtikrinti ypatingą IT saugumą. Tai sustiprina bendrą jūsų saugumo poziciją ir padeda apsaugoti duomenis, programas bei infrastruktūrą nuo galimų grėsmių. Didžiausios debesų kompiuterijos paslaugos teikiamos pasauliniuose saugiuose duomenų centruose, kuriuose užtikrinamos naujausios ir pažangiausios įrangos naudojimas bei itin didelis energetinis efektyvumas. Tai suteikia įvairių privalumų, palyginti su vienu įmonės duomenų centru, įskaitant geresnį patikimumą, greitaveiką, mažesnį sistemų vėlinimą.  

Patikimumas  

Naudojantis debesija, yra lengviau užtikrinti sistemų ir tuo pačiu verslo tęstinumą. Yra labai plačios galimybės paskirstyti sistemų apkrovimą tarp kelių duomenų centrų, taip pat realizuoti itin aukšto patikimumo architektūras.  

Duomenų išsaugojimui labai praverčia galimybė turėti savo duomenų kopijas skirtinguose geografiškai duomenų centruose.  

Iš viso to, ką aptarėme, debesų kompiuterijos versle nauda yra akivaizdi.  

Debesų kompiuterijos paslaugų tipai  

Trys pagrindiniai debesų kompiuterijos paslaugų tipai apima infrastruktūrą kaip paslaugą, platformą kaip paslaugą ir programinę įrangą kaip paslaugą. Kiekvienas iš jų suteikia skirtingus kontrolės, lankstumo ir valdymo lygius.

Infrastruktūra kaip paslauga (IaaS)

Tai paprasčiausia debesų kompiuterijos paslaugų kategorija. Naudodamiesi IaaS, nuomojatės IT infrastruktūrą iš debesijos paslaugų teikėjo. Paprastai tokiu atveju gaunate prieigą prie daugelio tinklo funkcijų, kompiuterių ir duomenų masyvų valdymo parametrų ir juos konfigūruojate savo nuožiūra. Infrastruktūra kaip paslauga suteikia aukščiausio lygio lankstumą ir IT išteklių valdymo kontrolę.  

Platforma kaip paslauga (PaaS)

Platforma kaip paslauga reiškia debesų kompiuterijos paslaugas, kurios leidžia užsisakyti aplinką IT sprendimams kurti, testuoti, pristatyti ir valdyti. PaaS pašalina poreikį valdyti techninę pagrindinę infrastruktūrą (serveriai, tinklo maršrutizatoriai, diskų masyvai, operacinės sistemos) ir leidžia sutelkti dėmesį į IT sprendimų kūrimą ir optimizavimą. Tai padeda dirbti efektyviau, nes nereikia jaudintis dėl serverių, saugyklos, tinklo ir duomenų masyvų, reikalingų plėtrai, nustatymo ar valdymo.

Programinė įranga kaip paslauga (SaaS)

Tai programinės įrangos taikomųjų programų pateikimo internetu pagal poreikį ir paprastai prenumeratos pagrindu būdas. Naudodami SaaS, debesijos paslaugų teikėjai priglobia ir valdo programinę įranga bei pagrindinę infrastruktūrą, taip pat atlieka bet kokią priežiūrą, pavyzdžiui, programinės įrangos atnaujinimus ir saugumo pataisymus. Paslaugos naudotojai prie programos prisijungia internetu, dažniausiai su žiniatinklio naršykle savo telefone, planšetėje ar kompiuteryje. Šiuo atveju nereikia galvoti apie tai, kaip palaikoma paslauga ar kaip valdoma pagrindinė infrastruktūra, tereikia galvoti, kaip bus naudojama konkreti programinė įranga.  

Taigi, atsižvelgdama į savo poreikius, įmonė gali pasirinkti tinkamiausią paslaugų rinkinį.  

Debesų kompiuterijos panaudojimo būdai

Įvairios organizacijos – nuo mažų startuolių iki pasaulinių korporacijų, nuo vyriausybinių agentūrų iki ne pelno siekiančių organizacijų – naudojasi debesų kompiuterija dėl įvairiausių priežasčių. Pateikiame keletą pavyzdžių, kaip galima panaudoti šią technologiją:  

  • Debesies pagrindu veikiančių programų kūrimas – greitas programų kūrimas, įdiegimas ir mastelio keitimas.  
  • Programų testavimas ir kūrimas – programų kūrimo išlaidų ir užtrunkamo laiko mažinimas, naudojantis debesų infrastruktūra, kurios mastelį galima lengvai padidinti arba sumažinti.  
  • Atsarginių duomenų kopijų saugojimas ir kūrimas, duomenų atkūrimas – duomenų apsauga ekonomiškiau ir dideliu mastu, perkeliant juos į išorinę duomenų saugyklos sistemą, kuri pasiekiama iš bet kurios vietos ir bet kurio įrenginio.  
  • Duomenų analizavimas – duomenų sujungimas įvairiose komandose, padaliniuose ir vietos debesyje. Debesijos paslaugų, pavyzdžiui, mašininio mokymosi ir dirbtinio intelekto, naudojimas leidžia atskleisti įžvalgas ir priimti labiau pagrįstus sprendimus.  
  • Garso ir vaizdo transliacija – susisiekimas su savo auditorija bet kur, bet kada ir bet kuriame įrenginyje, naudojant didelės raiškos ir garso įrašus su pasauliniu platinimu.  
  • Intelekto įterpimas – išmaniųjų modelių naudojimas, siekiant sudominti klientus ir pateikti vertingų įžvalgų iš surinktų duomenų.  
  • Programinės įrangos pristatymas pagal poreikį – užsakomoji programinė įranga, taip pat žinoma kaip SaaS, leidžia klientams bet kada pasiūlyti naujausias programinės įrangos versijas ir naujinimus.  

Matome, kad būdų, kaip panaudoti debesų kompiuteriją, išties daug. Taigi kurį pasirinksite jūs?  

Debesų kompiuterija Lietuvoje  

Debesų kompiuterija Lietuvoje įgauna vis didesnį pagreitį. Remiantis Oficialiosios statistikos portalo duomenimis, kas trečias 16–74 metų amžiaus Lietuvos gyventojas 2020 metais nuotraukas, muzikos, vaizdo ar kitas rinkmenas laikė internetinėse duomenų saugyklose. Per ketverius metus gyventojų, besinaudojančių tokiomis saugyklomis, padaugėjo 9 procentiniais punktais. Dažniausiai jomis naudojosi 16–24 metų amžiaus asmenys (64 proc.).  

Debesų kompiuterijos vaidmuo išaugo ir versle. Remiantis to paties portalo duomenimis, 2020 metų pradžioje 30,8 proc. įmonių pirko debesų kompiuterijos paslaugas. Palyginimui: 2019 metais tokias paslaugas pirko 22,6 proc. įmonių.   

Elektroninį paštą, kaip debesų kompiuterijos paslaugą, naudojo 24 proc. įmonių, biuro programinės įrangos naudojimo paslaugą – 15,6, įmonės duomenų bazių prieglobos paslaugą – 15,1, duomenų rinkmenų saugojimo – 17,7, finansų ar apskaitos programinės įrangos naudojimo – 13,5, ryšių su klientais valdymo programinės įrangos naudojimo paslaugą – 7,4 proc., IT pajėgumų užtikrinimas nuosavos programinės įrangos veikimui, kaip debesų kompiuterijos paslaugą, naudojo 12,3 proc. įmonių.  

Ieškote patikimo technologinio partnerio, kuris padėtų išnaudoti debesų kompiuterijos teikiamus privalumus? Tuomet susisiekite su mumis. Siūlome platų debesijos paslaugų pasirinkimą ir esame pasiruošę padėti išnaudoti informacinių technologijų galimybes jūsų verslo sėkmei!  

Aptarkime naujas galimybes jums

Norite pasikonsultuoti ar turite papildomų klausimų? Susisiekite jums patogiu būdu jau šiandien.

Rezervuoti laiką

+370 5 2 780 400
info@ba.lt